Sünnet Nedir ? Geleneğimizdeki Yeri Nasıldır

SünnetPenisin ucunda gevşek bir deri parçası bulunur. Bu deri parçası doğumdan sonra bir iki gün içinde veya ileri zamanda ailenin isteğiyle yine doktor tarafından kesilip alınır. Buna sünnet denir. Sünnet her toplumda kabul görmüş bir uygulama değildir. İngiltere'de Amerika'da olduğu gibi normal olarak yapılmaz, çok nadirdir. Sünnetin olumlu yönü penisin ucunu temiz tutmayı kolaylaştırmasıdır ancak sünnet edilmemiş bir penisin kirli olması gerekmez. 

Musevi ve İslam dinlerinde erkeğin sünnet olması gereklidir ve olay dini bir törendir. Sünnet olmak için başka nedenlerde vardır, bazen deri penisin ucuna yapışır ve alınması gerekir. Bir başka durum ise derideki açıklığın çok küçük olup penisin başının dışarı çıkamamasıdır. Bazen bu durumda sünnet etmeden açıklığı genişletmek mümkündür. Erkekler penisin ucunda beyaz, peynire benzeyen bir birikintiye katlanmak zorundadırlar. Kötü kokuya neden olacağı için hergün temizlenmesi gerekir.

Dinimizdeki önemi

Sünnet olma, İbrahimî bir gelenek olarak dinimizde de sünnettir. Vacip diyen imamlarımız da vardır. Ancak bir kişinin Müslüman olduğununda belirtisi sayılageldiği için ayrıca bir öneme sahiptir. O yüzden sonradan Müslüman olmuş kişilerden de sünnet olmaları istenir. Sünnet, fıtrat hadisinde de belirtildiği gibi ağız burun temizliği, saç sakal bakımı, tırnak kesimi gibi yapılması gereken bir tür kalıcı temizlik gibi görülmeli ve bunun ötesinde ona ilave anlamlar yüklenilmemelidir.

Sünnet düğünü ve mevlidi gibi uygulamaların dinde yeri var mı?

Bunlar örf ve âdetle ilgilidir. Dinî bir gereklilik değildir. Varlıklı ailelerin bu vesile ile özellikle yoksul insanlara ikramda bulunmaları, onları da kendi çocukları ile birlikte sünnet ettirmeleri ve giyindirmeleri, sevindirmeleri çok yerinde bir davranış olur. Sünnetin gösterişe dönüşerek, israfa kaçacak şekilde, özellikle de zengin ve saygın kişilerin ağırlanmasına yönelik bir hal alması, toplumsal katmanlar arasındaki uçurumun giderek daha açılmasına vesile olacağı için dini açıdan da uygun görülemez. Keza sünnet gibi dinî bir geleneğin, içki âlemine dönüştürülmesi de asla hoş değildir.


© Bu Sitedeki Tüm Görsel ve Yazılı Materyaller İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
Aksi Durumlarda Yasal İşlemlere Başvurulur.

GLORY TEKSTİL En Ucuz Sünnet Kıyafetleri Burada © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır